Bezwizowe dla Ukraińców i cechy pracy w Polsce
W 2015 roku Ukraina i UE podpisały ustawę o bezwizowych przejściach granicznych. Oznacza to, że obywatele Ukrainy mają prawo podróżować do dowolnego państwa UE bez wizy. Ale tylko w celach turystycznych! Ale jednocześnie Polska , podobnie jak wiele innych krajów (np. Czechy), dodatkowo przyjęła uchwałę umożliwiającą Ukraińcom uzyskanie pozwolenia na pracę na ten okres. Czyli praca w Polsce bezwizowa jest faktycznie dozwolona. Jakich zasad należy być świadomym? Jak długo dokładnie można pracować w RP po wjeździe do kraju na zasadzie „bezwizowej”?
Co Ukraińcy otrzymali z ruchu bezwizowego
W rzeczywistości Ukraińcy mają możliwość wjazdu do krajów UE bez wizy na okres 90 dni na każde 6 miesięcy. To rodzaj „multiwizy” z ograniczonym okresem ważności. Jedynym dokumentem wymaganym w tym przypadku jest paszport biometryczny, który można wydać na Ukrainie w dowolnym ośrodku wielofunkcyjnym („TsNAP”).
Obywatele posiadający paszport międzynarodowy w starym stylu nie mogą korzystać z ruchu bezwizowego. Oznacza to, że wystarczy wymienić paszport.
Czy można pracować w Polsce bez wizy
Tak, praca w Polsce nad biometrią jest możliwa, bo taka norma prawna została przyjęta w RP. Jednocześnie pracownik objęty jest podstawowymi gwarancjami pracy zarówno w zakresie wynagrodzenia, jak i ubezpieczenia zdrowotnego. Ale w tym przypadku wymagane jest uzyskanie pozwolenia na pracę, które jest zarejestrowane przez pracodawcę w Użondzie. Pozwala to legalnie naliczać podatki, otrzymywać gwarancje socjalne (w tym naliczanie „doświadczenia ubezpieczeniowego”).
Zezwolenie na pracę
Zezwolenie na pracę wydaje pracodawca, składając wniosek do Użhond. Zezwolenie jest ważne do 6 miesięcy. W 2022 roku planuje się również uproszczenie tej zasady poprzez umożliwienie pracodawcom otrzymania „poświęcenia” (tak nazywa się samo „zezwolenie”) na okres 2 lat. Ale musisz zrozumieć, że to nie jest powód do wydłużania dopuszczalnego okresu pobytu w kraju!
Oznacza to, że aby legalnie pracować dla Ukraińca na terenie Polski, wystarczy mu paszport biometryczny, a także zezwolenie. Jeśli te dokumenty są dostępne, pracownik zostanie oficjalnie zatrudniony, zostanie mu zaliczone doświadczenie emerytalne. Nie ma znaczenia rodzaj umowy, na podstawie której wydawany jest język ukraiński. W większości przypadków używana jest „Umowa zlecenia”, czyli umowa cywilnoprawna na akord.
Podobny sposób rozpoczyna się sezonowa praca bezwizowa. Jedyną różnicą jest nieco inny wzór zezwolenia na pracę, który wydaje pracodawca w Użondzie. Dla samego pracownika nie ma w tym zakresie różnic.
Warto wspomnieć, że zezwolenie na pracę umożliwia Ukraińcowi legalne uzyskanie wizy podczas pobytu na Ukrainie. Wiza, w przeciwieństwie do wizy bezwizowej, daje możliwość przebywania na terytorium Polski do 12 miesięcy bez wyjeżdżania.
Umowa o pracę
Konwencjonalnie w Polsce istnieją 3 rodzaje umów o pracę:
- Umowa o prace, czyli formalna umowa o pracę z gwarantowanym urlopem;
- Umowa zlecenia, czyli umowy cywilnoprawnej o akordzie, który nie może być niższy niż legislacyjny;
- Umowa o delo, czyli umowa cywilnoprawna, w której następuje zapłata za rzeczywiście wykonaną pracę.
Jak dostać się do Polski bez wizy
Aby Ukrainiec mógł pracować w Polsce przez 3 miesiące bez wizy będzie potrzebował:
- paszport biometryczny;
- pozwolenie na pracę (czasami nazywane także „zaproszeniem”);
- ubezpieczenie zdrowotne (tylko na 1 miesiąc, ponieważ w przyszłości obowiązuje państwowe ubezpieczenie zdrowotne).
Paszport musi być ważny. Warto wspomnieć, że ważność paszportu ukraińskiego wynosi 10 lat od daty jego wydania.
Jak długo możesz pracować z paszportem biometrycznym
Praca w Polsce dla Ukraińców na biometrię jest możliwa w ciągu 90 dni od momentu przekroczenia granicy. To znaczy od dnia, w którym został podbity w paszporcie , aby wjechać do kraju. Limit bezwizowy – 90 dni w 180 dni. Czyli po upływie tego okresu Ukrainiec jest zobowiązany do opuszczenia terytorium UE i będzie mógł ponownie wjechać do Polski dopiero po 90 dniach (tak, że od wjazdu do RP minęło łącznie 180 dni). Polska).
Czy można pozostać w Polsce po zakończeniu ruchu bezwizowego? Tak, jeśli obywatel zamierza uzyskać zezwolenie na pobyt (często jest to określane jako „uzyskanie zostań”).
Cechy pobytu podczas wydawania karty pobytu
O przedłużenie legalnego pobytu na terytorium Polski z końcem tego okresu bezwizowy , musisz ubiegać się o zezwolenie na pobyt. Złożenie dokumentów odbywa się w Użondzie w miejscu faktycznego pobytu. W trakcie rozpatrywania wniosku Ukrainiec ma prawo do legalnego kontynuowania pracy i otrzymywania wynagrodzenia , jeśli posiada odpowiednie zezwolenie na pracę.
Istotny niuans: w trakcie rozpatrywania wniosku o zezwolenie na pobyt Ukrainiec nie ma prawa opuszczać granic Polski. Jeśli to zrobi, jego wniosek również zostanie rozpatrzony, ale wjazd do kraju będzie możliwy tylko na zasadzie bezwizowej. Oznacza to, że możesz znaleźć się w sytuacji, w której musisz czekać 90 dni na zakończenie „korytarza” na bezwizowy wjazd do krajów UE. Wniosek o kartę pobytu nie jest zezwoleniem na przekroczenie granicy!
Jak zostać w Polsce po zakończeniu ruchu bezwizowego
Aby legalnie przebywać w kraju po zakończeniu okresu bezwizowego, możesz:
- ubiegać się o zezwolenie na pobyt;
- ubiegać się o obywatelstwo.
Dla większości Ukraińców, którzy nie mają polskich krewnych, preferowana jest pierwsza opcja. Wniosek składa się do Uzhond. Dołącza się do niej umowę o pracę, wypis od pracodawcy, numer identyfikacyjny (Polski). Wcześniej wymagały jeszcze umowy najmu, ale teraz została zniesiona.