Чи потрібна страховка для виїзду до Польщі для українців
Всім українцям без винятку потрібна страховка для виїзду на роботу до Польщі . Відсутність поліса є достатньою мірою для відмови у перетині кордону. Але багато хто помилково оформляє при цьому туристичну страховку, що також прирівнюється до порушення міжнародних законодавчих нормативів. Штрафу за це не передбачено, депортації та заборони на в’їзд теж. Але пропустити митник у разі не має права.
Чи пропустять на кордоні за відсутності страхового полісу
В’їзд на територію Польщі без страхового полісу заборонено. Але практика показує, що митниця не завжди перевіряє наявність договору страхування. Але треба розуміти, які ризики із цим зв’язні. Якщо під час перебування на території ЄС громадянин вимагатиме медичних послуг, йому доведеться їх оплачувати самостійно повною мірою. А ціни дуже високі. Наприклад, лікування зуба та встановлення найпростішої пломби обійдуться приблизно в 1,5 тисячі злотих. Середня ж вартість полісу страхування для в’їзду до Польщі — лише 1,2 тисячі гривень на 6 місяців.
Але також можна оформити страховку безпосередньо на кордоні України з Польщею. Ось тільки в цьому випадку поліс обійдеться майже в 2-3 рази дорожче.
Види полісів мед страховки для в’їзду до Польщі
Умовно виділяють три варіації страхових полісів для в’їзду до Польщі:
- туристична;
- для працевлаштування (є більш розширеним варіантом туристичної);
- для навчання.
Якщо громадянин відвідує Польщу саме з робочою метою або планує працевлаштуватися, то йому потрібно оформити страховку для робочої візи до Польщі. Термін дії – на весь період перебування у РП. Але якщо громадянин в’їжджає по безвізу або має мульти-візу (що дозволяє перетинати необмежену кількість разів кордон), то достатньо поліса всього на 30 днів. Адже далі людина влаштовується на роботу, отримує поліс національного медичного страхування з ZUS.
Але також слід зазначити, що страховку потрібно купувати лише у сертифікованих страхових компаній. Їхній список наводиться на сайті польської митниці. Для українців оптимальним варіантом буде PZU. Це польська компанія, яка має мережу своїх представництв в Україні. І з їхніми полісами ніколи проблем із перетином кордону не виникає, якщо спиратися на відгуки мандрівників.
Яка страховка потрібна для візи до Польщі.
А це залежить від того, з якою метою громадянин перетинає польський кордон. Але є чітка вимога: поліс має відповідати меті поїздки. За порушення цього правила передбачено штраф. Але фактично довести факт правопорушення практично неможливо. Але у митника можуть виникнути питання, якщо громадянин України під час проходження паспортного контролю надасть дозвіл на роботу, а разом із ним — поліс туристичного медичного страхування. З великою ймовірністю в’їзд буде заборонено.
Яка страховка підійде для роботи у Польщі
Для працевлаштування у Польщі поліс повинен відповідати таким вимогам:
- термін дії покриває весь період перебування в країні або 30 днів з моменту працевлаштування (до початку дії програми національного медичного страхування ZUS);
- поліс наданий сертифікованою страховою компанією (їх понад 10 штук, що підходять для перетину кордону з Польщею).
І в полісі обов’язково має бути позначка, що він для виїзду за кордон з метою працевлаштування. Оферта (виплата у разі настання страхового випадку) має покривати щонайменше 30 тисяч євро.
Також страховка потрібна для робочої візи до Польщі. Тобто в тому випадку, якщо українець планує перетинати кордон не за безвізом. Поліс при цьому подається до «візового центру», повертається разом із візою (або документом, де пояснюється причина відмови у видачі дозволу на в’їзд).
Медична страховка для туристичної поїздки
Для туристичної поїздки потрібний страховий поліс на весь період запланованого перебування в Республіці Польща. У документі має бути відповідна позначка. Мінімальний термін дії поліса – 10 днів.
Де купувати та скільки коштує страховка у Польщу
Мед страховка для візи до Польщі може бути придбана:
- У представництвах страхових компаній.
- У ППВА («Пункт прийому візових анкет», він же «візовий центр»), який зараз співпрацює з PZU.
- Під час проходження митного контролю. Польська митниця також співпрацює з PZU у цьому плані. Але ціна поліса в цьому випадку буде на порядок вищою.
Щоб заощадити, рекомендується поліс оформляти ще під час перебування в Україні. Мінімальний період, на який слід укладати договір із страховою компанією – 45 днів.
Компанії, яким можна довіряти
У 2017-2018 роках митниця Польщі спостерігала різке збільшення кількості наданих підроблених страхових полісів з боку українців, які перетинають кордон. Тому на законодавчому рівні затвердили список компаній, поліси яких будуть обов’язковими при проходженні митного контролю. Використовувати будь-які інші – не можна. На форумах самі українці переважно рекомендують використовувати поліси наступних компаній:
- PZU ;
- ЕКТА;
- Гардіан;
- СК АРКС;
- СК “Універсальна”
Повний список акредитованих страхових компаній, поліси яких працюють у Польщі – дивитися повний список
З повним переліком страхових компаній, поліси яких вважаються ратифікованими, можна ознайомитися на сайті польської митниці.
Середня вартість поліса – від 1000 гривень за 6 місяців перебування на території Польщі. На підсумкову ціну впливає розмір франшизи. Також у багатьох страхових компаній передбачено вигідні умови для продовження або повторної купівлі полісів. Тобто клієнти, які за допомогою до страховика звертаються не вперше, можуть розраховувати на знижку аж до 50%.
Отже, страховка для в’їзду на територію Польщі з будь-якою метою є обов’язковою. І не слід ігнорувати це правило. Адже ніхто не може гарантувати, що при перебуванні в РП у громадянина не станеться якоїсь надзвичайної події, яка потребує надання медичних послуг. А поліс — це своєрідна гарантія, що фінансові медпослуги будуть оплачені.